Pochovaní zaživa: Môžete prežiť svoju vlastnú smrť?

Prípady „zmŕtvychvstania“ sú známe od staroveku.

Už len pri myšlienke na to, že by sme mali byť pochovaní zaživa, nám naskakujú zimomriavky. Predstava, že sa zobudíte v rakve po svojom pohrebe a zúfalo škrabete na jej steny v snahe o záchranu, je neznesiteľná. Mnohí to ale zažili na vlastnej koži. Lekári nesprávne diagnostikovali smrť a „mŕtvy“ človek sa v rakve prebral. Táto myšlienka ľudí desila už od staroveku. Preto v tom čase chceli mať v rakve lano so zvoncom na povrchu. Ak by sa zomrelí náhodou prebudili, mohli zazvoniť o pomoc. Iní si chceli dať odsať krv, aby boli pochovaní skutočne mŕtvi.

Zdá sa vám to desivé? Potom ste ešte nevideli život ohrozujúci experiment, ktorý si v dnešnej časti Ničiteľov mýtov vyskúšal Jamie. Pochovanie zaživa je veľmi nebezpečný pokus, ktorý bude vyžadovať nadzemnú komoru a dostatočne pevnú rakvu. Tá musí vydržať záťaž zeminy nad sebou. Počas celého pochovávania bude špeciálny zdravotnícky tím monitorovať Jamieho tep a hladinu kyslíka v krvi. V rakve môže totiž ľahko dôjsť k nahromadeniu oxidu uhličitého. Ten by mohol nášho odvážlivca ľahko zabiť. Z bezpečnostných dôvodov dostane Jamie aj kameru s nočným videním a zásoby kyslíka.

Ničitelia mýtov zistia, či sú príbehy o pochovaných zaživa skutočne pravdivé. Prežije človek v rakve viac ako tri hodiny? Dozviete sa to v ďalšej časti dokumentárneho seriálu Ničitelia mýtov v našom archíve. 

Čítajte viac: 

Muži, pozor! Môžete zomrieť pri močení na železničnú koľaj?

Chceli ste niekedy vedieť, koľko znesie „mikrovlnka“?

Môže vám po zjedení maku vyjsť pozitívny test na drogy?