Mrazivý dokument od autorky Mengeleho dievčaťa: Pozrite si ozajstnú pravdu o atentáte na Heydricha!

Nenechajte si ujsť jedinečnú premiéru.

Veronika Tóthová Homolová nakrútila viac ako 70 reportáží, ktoré vypovedajú o živote počas nacizmu, a tiež 15-dielny cyklus dokumentov s názvom Neumlčaní. Je autorkou skutočného príbehu Slovenky Violy Stern Fisherovej, ktorá prežila 4 koncentračné tábory. Kniha má názov Mengeleho dievča.

TV JOJ v spolupráci s Nadáciou TV JOJ produkovala už 17 dokumentárnych filmov. Celovečerný dokument "Atentát na Heydricha - príbeh Jozefa Gabčíka a Jana Kubiša" získal výborné hodnotenie divákov aj na databáze ČSFD (86 %). V tomto roku sme pripravili pokračovanie tohto dokumentu s názvom "Heydrich a 74 žien". Film hovorí o tom ako smrť Heydricha ovplyvnila pokusy v ženskom koncentračnom tábore Ravensbrück.

Zdroj: Reprofoto/Spartacus Educational/Wikipedia

​Lekár, ktorý mal Heydricha liečiť po atentáte, bol braný na zodpovednosť za jeho smrť. Nepodal mu totiž vtedy dostupné lieky - sulfonamidy, ktoré ho, podľa hlavného lekára Adolfa Hitlera, mohli vyliečiť. Profesor Karl Gebhardt dostal možnosť obhájiť svoje rozhodnutie a vybral si 74 žien z koncentračného tábora Ravensbrück, ktorým spravil rany podobné ako po atentáte, naniesol do nich špinu a následne sa ich snažil liečiť. V dokumente je aj vyjadrenie poslednej žijúcej obete týchto pokusov. 

Film sa zaoberá aj rekonštrukciou operácie Reinharda Heydricha a snaží sa odpovedať na otázku, čo vlastne spôsobilo Heydrichovu smrť. Bola to sepsa, problémy s dýchaním alebo otrava, o ktorej sa veľa špekulovalo? Vo filme uvidíme aj vôbec prvýkrát zverejnený oficiálny dokument, ktorý hovorí o tom, prečo vlastne Gabčík na Heydricha nevystrelil.

Nenechajte si ujsť premiéru dokumentu Heydrich a 74 žien dnes o 15:00 na PLUSke!

Redakcia / IP

Redakcia / IP

Viac článkov od autora